Historie střediska

Hlavní stránka / Historie

Maják na výpravě k Blaníku v roce 1947.Maják na výpravě k Blaníku v roce 1947.

Kořeny střediska Maják prorůstají až do ministrantské organizace Legio Angelica, která fungovala v době první republiky pod vedením benediktina Methoda Klementa. Z ní se vyvinul skautský oddíl, jehož nadšeným členem byl také malý Zdeněk "Káďa" Zelený, který v poválečné době svoje nadšení nasměroval k vytvoření nejprve oddílu a na podzim 1945 pak celého střediska, kterému dal název Maják.

Zdeněk "Káďa" Zelený ve 40. letech

Ve čtyřicátých letech středisko poměrně úzce spolupracovalo s jezuity při kostele svatého Ignáce na Karlově náměstí. Profilovalo se jako křesťanské, ale bylo otevřeno všem dětem bez rozdílu. Dokonce pod svými křídly dalo vyrůst i nasvou dobu poměrně ojedinělému a průkopnickému oddílu "Tetřevi", složenému z neslyšících chlapců.

První středisková vlajka.

Komunistický převrat v únoru 1948 radikálně zastavil rozlet skautského hnutí, jehož svobodný duch jaksi nezapadal do totalitních ambicí nově budovaného režimu. Křesťansky zaměřené (tzv. homogenní) oddíly byly likvidovány mezi prvními a také středisko Maják ukončilo svou činnost brzy po "Vítězném únoru". Někteří nadšenci pokračovali dále v tajnosti a mnozí z nich za to také tvrdě zaplatili. Zdeněk "Káďa" Zelený si ale nese svůj Maják i do věznic a pracovních lágrů, kde se v té době setkává nejen velké množství skautů, ale doslova celá elita našeho národa.

Vedení střediska Na Volešku roce 1970.

Také z těchto důvodů světlo Majáku zcela nevyhasíná a naopak zahoří mohutným plamenem v letech 1968 - 1970, kdy společensko-politické uvolnění dává šanci obnově Junáka. Bohužel nikoli nadlouho, a tak se oddíly Majáku opět musí uchýlit do ilegality nebo pod křídla jiných dětských organizací. Tady nejenže přežívají, ale i lehce nabývají na objemu, což se projevuje na začátku devadesátých let, kdy Maják začíná již třetí etapu svojí existence. Zatím je to etapa nejdelší, a i když nadšení snad chvílemi polevilo, některé oddíly odešly a starší a zkušení přenechávají svoje funkce mladším a méně zkušeným, náš Maják stále svítí a pevně doufáme, že i nadále svítit bude.

 Zdeněk "Káďa" Zelený, zakladatel střediska

Jste-li milovníky skautské historie, neváhejte a pročtěte si historii našeho střediska od prvopočátku do konce let šedesátých. Seminární práci, sepsanou v rámci studia historie na FF UK, doprovází řada zajímavých obrázků!

 

Práci nazvanou Činnost skautského střediska Maják a jeho představitelů v letech 1945 - 1970 čtěte zde!

 


Sdílet na FacebookPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Skautské středisko Maják Praha 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.